Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach i w miastach oraz dieta zawierająca znaczne ilości metali ciężkich i innych zanieczyszczeń to kluczowe powody pogorszenia kondycji naszej skóry. Coraz bardziej popularny w kosmetyce trend „anti – pollution” to główny kierunek, w którym zmierza współczesny rynek kosmetyczny. Do jego priorytetowych zadań i celów można przypisać skuteczną i optymalną ochronę naszej skóry oraz walkę ze skutkami jej zanieczyszczenia. Istnieje wiele teorii i publikacji opisujących to, w jaki sposób narażanie skóry na zanieczyszczenia zewnętrzne, może przyczynić się do przyśpieszenia procesu starzenia się.

Najszerzej i najczęściej podawaną  przyczyną jest wpływ wolnych rodników i stres oksydacyjny, które przyczyniają się do wielu schorzeń skórnych i zdrowotnych. Nagromadzenie wolnych rodników oraz stres oksydacyjny powoduje całą kaskadę uszkodzeń wewnątrzkomórkowych, co powoduje, że zachwiany zostaje cały proces rozmnażania się i regeneracji komórek. Mechanizm śmierci komórek wyjaśnia dokładnie teoria „Limitu Hayflicka”, której zrozumienie zawdzięczamy postępowi w zakresie biologii komórkowej oraz molekularnej. Więcej na ten temat możemy przeczytać w jednym z naszych artykułów w całości poświęconemu temu zagadnieniu: http://producentkosmetykow.pl/wiedza-dermatologia-i-kosmetyka/limit-hayflicka-czyli-jak-starzeja-sie-komorki/. Stres oksydacyjny ma znaczny wpływ na starzenie się skóry, które to starzenie wywołane jest zmianą  długości telomerów. W wyniku narażania komórek na działanie czynników stresogennych postępuje destrukcja telomerowego DNA. Liczne badania oraz eksperymenty dowodzą, że to właśnie stres oksydacyjny ma wpływ na skracanie się telomerów.

 

Czym jest smog i jaki ma wpływ na skórę

O smogu mówimy wówczas, kiedy powietrze zostaje zmieszane z dużą ilością dymu, spalin oraz innych zanieczyszczeń. Pod hasłem „smog” mieści się wiele bardzo szkodliwych substancji z pyłami zawieszonymi, dwutlenkiem siarki, metalami ciężkimi, benzopirenem i dioksyną na czele. Taki chemiczny „koktajl” jest bardzo niebezpieczny dla całego organizmu, w tym skóry. Liczne badania dotyczące wpływu smogu na nasze zdrowie wykazują, że ma on ogromnie zły wpływ nie tylko na naszą skórę, ale również na nasze zdrowie (o tym bliżej w artykule: http://producentsuplementow.pl/wiedza-zwiazana-z-branza-spozywcza-i-farmacja/trendy/336-suplementy-diety-w-walce-ze-skutkami-smogu-anti-pollution-nie-tylko-w-kosmetykach.html). Dla zrozumienia powagi tego problemu, warto przytoczyć, że już zaledwie jedna godzina przebywania w zanieczyszczonym powietrzu jest dla naszego organizmu, jak i dla naszej skóry tak szkodliwa, jak wypalenie kilkunastu papierosów naraz.

Wyniki obszernych badań na temat wpływu smogu na stan i kondycję skóry spowodowały, że naukowcy, którzy tworzą receptury w oparciu o problemy, z jakimi się ona boryka – biją stanowczo na alarm. Dziś zjawisko smogu związane z zewnętrznymi zanieczyszczeniami środowiska uznaje się za największy problem, z jakim „spotyka” się na co dzień nasza skóra. Z tego powodu coraz częściej szukamy pomocy czy sposobu na to, aby przeciwdziałać skutkom wynikającym z zagrożenia jakie niesie ze sobą smog.

 


Rys.1. Negatywny wpływ smogu na skórę

 

Negatywny wpływ smogu na naszą skórę:

  • smog wysusza skórę – pył i kurz sprawia, że nasza skóra jest poszarzała i sucha, niszcząc jej barierę ochronną
  • skóra staje się bardzo szorstka i matowa – osiadające na niej zanieczyszczenia sprawiają, że skóra gorzej oddycha i traci na jędrności i elastyczności
  • na skórze częściej pojawia się pokrzywka – staje się bardziej podatna na różnego rodzaju alergie skórne i wypryski
  • skóra jest podrażniona i bardziej wrażliwa – naruszona jest jej bariera ochronna, przez co silniej reaguje na niekorzystne warunki atmosferyczne
  • na skórze występują ciemne plamy– ma to związek ze zwiększoną ekspozycją na dwutlenek azotu, który występuje w smogu miejskim. To właśnie te ciemne plamy są sygnałem, że nasza skóra nie jest w najlepszej kondycji i zaczyna się starzeć.

 

Profesjonalne i natychmiastowe wsparcie

Skóra narażona na kontakt ze smogiem, wymaga od nas większej troski oraz zapewnienia maksymalnej bariery ochronnej. Pomocne nam będą preparaty kosmetyczne specjalnie dedykowane przeciwdziałaniu negatywnym skutkom wyrządzonym przez zanieczyszczenia środowiska. Podstawą pielęgnacji takiej skóry są dwa zasadnicze kroki: odpowiednie oczyszczenie i skuteczna ochrona.  Jedno jest pewne – skóra narażona na zanieczyszczenia wymaga szczególnej opieki i działania ochronnego preparatu, który wytworzy na naszej skórze barierę ochronną, przez którą nie przedostaną się wyżej wspomniane szkodliwe substancje. Zatem celem takiego preparatu będzie: detoksykacja i „odtrucie skóry”, neutralizacja zewnętrznych „ataków” wolnych rodników, „naprawa” komórek skóry, zwiększająca naturalną funkcję jej odporności na stres oraz najwyższy stopień nawilżenia – jednym słowem eliminacja potencjalnych źródeł destrukcyjnie działających na komórki oraz zapewnienie dodatkowo „tarczy”, która zapobiegnie przenikaniu szkodliwych substancji do głębszych jej warstw.

Nasi eksperci z sukcesem zakończyli pracę nad produktem, który zdaniem wielu, może zrewolucjonizować rynek kosmetyczny nie tylko w Polsce. Więcej na temat preparatu: http://producentkosmetykow.pl/propozycje/kompletna-oferta-na-produkcje-marka-wlasna-klienta/.

Aktualnie ku końcowi zmierzają także ostatnie badania nad kosmetykiem naturalnym wykazującym działanie ochronne wobec zagrożeń zewnętrznych środowiska, łączącym w sobie zalety ochrony przed promieniowaniem słonecznym w pełnym spektrum – UVA/UVB/IR-B/IR-C (promieniowanie podczerwone, „Infra Aging”). O zakończeniu badań poinformujemy Państwa w dziale z ofertami gotowymi do sprzedaży pod marką Klienta: (http://producentkosmetykow.pl/category/propozycje/)