Każdy kosmetyk przed wprowadzeniem na rynek musi przejść szereg badań mających potwierdzić, że produkt spełnia określone wymagania. Badania wdrożeniowe kosmetyku są badaniami niezbędnymi do wprowadzenia nowego produktu na rynek Europejski.
W skład badań wchodzą:
- Badanie stabilności i kompatybilności z opakowaniem
- Badanie mikrobiologiczne
- Ocena zakonserwowania produktu kosmetycznego
- Badanie dermatologiczne
- Zawartość metali ciężkich
- Badanie aplikacyjno-użytkowe
Badanie stabilności kosmetyku i jego kompatybilności z opakowaniem
Badanie ma na celu potwierdzenie, że masa kosmetyczna pod wpływem działania temperatury jest stabilna i nie oddziałuje w niepożądany sposób z docelowym opakowaniem.
Badanie czystości mikrobiologicznej kosmetyku
Badanie mikrobiologiczne polega na ocenie czystości mikrobiologicznej produktu kosmetycznego.
Podczas badania sprawdzana jest ogólna liczba drobnoustrojów, pleśni i drożdży, obecność Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans i Escherichii coli.
Badanie to ma zagwarantować, że produkt kosmetyczny jest wolny od mikroorganizmów chorobotwórczych.
Kosmetyki dzielimy na dwie grupy, które różnią się maksymalnymi limitami ogólnej liczby tlenowych drobnoustrojów mezofilnych:
- Kategoria I, czyli kosmetyki dla dzieci i stosowane w okolice oczu -maksymalny limit 5,0×102 jtk/g lub ml
- Kategoria II, czyli pozostałe kosmetyki-maksymalny limit 5,0×103 jtk/g lub ml
Poza tym produkty kosmetyczne muszą być wolne od drobnoustrojów, takich jak Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans i Escherichia coli.
Testy konserwacji produktów kosmetycznych
Badanie oceny zakonserwowania produktów kosmetycznych polega na sprawdzeniu działania układu konserwującego użytego w produkcie kosmetycznym. Pozytywne przejście tego badania gwarantuje, że użyte konserwanty skutecznie zabezpieczają kosmetyk przed rozwojem drobnoustrojów przed jak i w trakcie użytkowania. Badanie polega na zakażeniu masy kosmetycznej bakteriami Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aurerus, Candida albicans, Escherichia coli i sprawdzaniu poziomu ich redukcji po upływie określonego czasu.
Badanie dermatologiczne
Niektóre składniki kosmetyku, zarówno pochodzenia naturalnego jak i syntetycznego, mogą wywoływać reakcje alergiczną u konsumenta.
Tego typu składnikami są najczęściej konserwanty, substancje zapachowe i barwniki.
Celem badania jest ocena właściwości drażniących (tolerancja skórna) produktu na zdrową skórę dorosłego człowieka.
Badanie przeprowadzane jest na grupie probantów.
Brak reakcji alergicznej u probantów pozwala na przeprowadzenie dalszych badań produktu, które mają na celu określenie właściwości użytkowych kosmetyku
Zawartość metali ciężkich
Obecność metali ciężkich w produkcie kosmetycznym może być często przyczyną odczynów alergicznych u konsumenta lub wpływać na stabilność masy kosmetycznej.
Podczas badania ocenia się zawartości metali ciężkich w surowcu lub produkcie gotowym.
Badanie aplikacyjno-użytkowe
Badania aplikacyjne, mają na celu sprawdzenie właściwości preparatu kosmetycznego zgodnie z deklaracją marketingową producenta.
Badania polegają na testowaniu kosmetyku w określonym czasie i warunkach przez grupę probantów, która ocenia w jakim stopniu zgadza się z daną deklaracją marketingową. Sposób użytkowania i częstotliwość aplikacji są ściśle określone i dostosowane do rodzaju kosmetyku.
Dzięki tym badaniom możliwa jest ocena skuteczności działania produktu kosmetycznego.
