Kosmetyki z filtrami SPF w Unii Europejskiej i na świecie. Jak różnią się wymogi wobec produktów kosmetycznych z ochroną przeciwsłoneczną? Jak rozumieć oznakowania: SPF, UVA, UVB, PA+ ?

Badania kosmetyków, w tym filtrów przeciwsłonecznych, mogą różnić się między krajami i regionami, ale zazwyczaj mają podobne cele i standardy. Poniżej przedstawiam ogólny opis różnic w badaniach kosmetyków, w tym filtrów przeciwsłonecznych, między Unią Europejską, Koreą oraz resztą świata:

Unia Europejska:

 • Badania kosmetyków, w tym filtrów przeciwsłonecznych, w UE są regulowane przez Rozporządzenie o Produktach Kosmetycznych oraz Rozporządzenie REACH.
 • Kosmetyki i filtry przeciwsłoneczne muszą przejść szereg testów przed wprowadzeniem na rynek, takich jak testy na skórze, testy stabilności, testy na alergie i testy na fotostabilność.
 • Filtry przeciwsłoneczne muszą mieć określony współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) i spektrum ochrony UVB i UVA.
 • Kosmetyki, w tym filtry przeciwsłoneczne, nie mogą zawierać substancji szkodliwych dla zdrowia lub środowiska, takich jak parabeny czy ftalany.

Korea:

 • Badania kosmetyków, w tym filtrów przeciwsłonecznych, w Korei są regulowane przez Koreańską Agencję ds. Bezpieczeństwa i Norm Przemysłowych (Korea Ministry of Food and Drug Safety).
 • Filtry przeciwsłoneczne muszą przejść testy na skórze i testy fotostabilności.
 • W Korei stosuje się dodatkowo testy na wodoodporność, antybakteryjność i antyoksydacyjność.
 • Kosmetyki muszą mieć określony skład chemiczny oraz spełniać wymogi jakościowe i ilościowe.

Reszta świata:

 • W wielu innych krajach, badania kosmetyków, w tym filtrów przeciwsłonecznych, są regulowane przez organy regulacyjne i agencje, takie jak Food and Drug Administration (FDA) w USA czy Japan Cosmetic Industry Association (JCIA) w Japonii.
 • Wymagania dotyczące testów kosmetyków i filtrów przeciwsłonecznych mogą się różnić w zależności od kraju i regionu.
 • W niektórych krajach stosuje się testy na zwierzętach, co jest zabronione w UE i Korei.

Podsumowując, badania kosmetyków i filtrów przeciwsłonecznych są regulowane przez organy regulacyjne w różnych krajach i regionach, a wymagania dotyczące testów mogą się nieco różnić. Niemniej jednak, w większości krajów wymaga się, aby kosmetyki i filtry przeciwsłoneczne były bezpieczne dla zdrowia i spełniały określone standardy jakościowe.

Oznakowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym może być różne w zależności od kraju, w którym jest sprzedawany, ale w ogólności oznakowanie zawiera informacje o poziomie ochrony przed promieniowaniem UVB i UVA, a także może zawierać informacje na temat długości czasu, przez który produkt zapewnia ochronę.

Oto wyjaśnienie oznakowania kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym:

 • SPF – oznacza „Sun Protection Factor” (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej) i informuje o poziomie ochrony przed promieniowaniem UVB, które jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne. Wyższy SPF oznacza, że produkt zapewnia dłuższą ochronę przed oparzeniem niż produkt o niższym SPF. W Europie, minimalny poziom SPF dla produktów z filtrem przeciwsłonecznym wynosi 6, a maksymalny poziom SPF to 50+.
 • UVA – informuje o poziomie ochrony przed promieniowaniem UVA, które jest odpowiedzialne za szkodliwe wpływy na skórę, takie jak fotostarzenie i ryzyko rozwoju raka skóry. W Europie, oznakowanie „UVA” jest dobrowolne, ale produkty z filtrem przeciwsłonecznym, które zapewniają ochronę przed promieniowaniem UVA, muszą zawierać określone minimalne ilości filtrów UVA.
 • UVB – podobnie jak SPF, informuje o poziomie ochrony przed promieniowaniem UVB. Jednak oznakowanie „UVB” jest mniej powszechne niż SPF.
 • PA+ – to wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVA, który jest stosowany głównie w kosmetykach pochodzących z Korei i innych krajów Azji. Skala PA+ do PA++++ informuje o stopniu ochrony przed promieniowaniem UVA, przy czym wyższy poziom PA oznacza lepszą ochronę. PA+ oznacza minimalną ochronę przed promieniowaniem UVA, a PA++++ oznacza maksymalną ochronę przed promieniowaniem UVA.

Nie istnieje bezpośrednia korelacja między oznaczeniem PA+ a SPF, ponieważ PA+ dotyczy ochrony przed promieniowaniem UVA, a SPF dotyczy ochrony przed promieniowaniem UVB.

SPF i PA+ to dwa różne wskaźniki oceny skuteczności filtrów przeciwsłonecznych. SPF ocenia poziom ochrony przed promieniowaniem UVB, a PA+ ocenia poziom ochrony przed promieniowaniem UVA.

W niektórych przypadkach, wyższy poziom PA+ może być związany z wyższym SPF, ale nie jest to regułą. Produkty o wysokim SPF niekoniecznie zapewniają wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA, a produkty z wysokim poziomem PA+ niekoniecznie zapewniają wysoki poziom ochrony przed promieniowaniem UVB.

Dlatego też, jeśli chodzi o ochronę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego, zaleca się stosowanie produktów z filtrem przeciwsłonecznym, które zapewniają wysoki poziom ochrony zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA.

NASZE NATURALNE SUROWCE – ZAPYTAJ NAS O OFERTĘ

Jaka jest korelacja miedzy oznakowaniem ochrony UVA a PA+ ?

Nie ma bezpośredniej korelacji między oznakowaniem ochrony UVA w Europie a oznakowaniem PA+ stosowanym w Korei i innych krajach Azji.

W Europie, oznakowanie ochrony UVA jest dobrowolne, a zalecana ilość filtrowania UVA jest określana na podstawie wymagań Komisji Europejskiej. Wszystkie produkty z filtrem przeciwsłonecznym sprzedawane w Europie muszą spełniać minimalne wymagania dotyczące ochrony przed promieniowaniem UVB i UVA.

W Korei i innych krajach Azji, oznakowanie PA+ do PA++++ informuje o stopniu ochrony przed promieniowaniem UVA, przy czym wyższy poziom PA oznacza lepszą ochronę. PA+ oznacza minimalną ochronę przed promieniowaniem UVA, a PA++++ oznacza maksymalną ochronę przed promieniowaniem UVA.

Mimo że oznakowania ochrony UVA w Europie i oznakowania PA+ stosowanego w Korei i innych krajach Azji są różne, oba mają na celu zapewnienie ochrony przed szkodliwym wpływem promieniowania UVA, które może powodować fotostarzenie i zwiększać ryzyko rozwoju raka skóry.

Dlaczego więc europejskie kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym mają często dużo „cięższą konsystencję” od azjatyckich?

Europejskie kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym często zawierają mineralne filtry przeciwsłoneczne, takie jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu, które mają większe cząstki niż filtry chemiczne. Większe cząstki mogą powodować cięższą konsystencję produktów.

Ponadto, europejskie kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym muszą spełniać wyśrubowane wymagania dotyczące skuteczności i trwałości, co może wymagać dodatkowych składników, które wpływają na konsystencję produktu.

Czy filtry mineralne są bezpieczniejsze w kosmetykach od chemicznych?

Filtry mineralne i chemiczne w kosmetykach do opalania mają różne właściwości i charakterystyki, ale oba mogą być stosowane bezpiecznie, o ile są stosowane zgodnie z zaleceniami.

Filtry mineralne, takie jak dwutlenek tytanu i tlenek cynku, działają jako fizyczne bariery, odbijając promieniowanie UV od skóry. Są one uważane za bezpieczne i stabilne, ponieważ nie przenikają przez skórę i nie ulegają rozkładowi pod wpływem promieniowania UV. Filtry mineralne są także mniej skłonne do wywoływania reakcji alergicznych i podrażnień skóry, co może być korzystne dla osób o skórze wrażliwej. Warto jednak przy okazji zaznaczyć, iż niektóre badania wskazują jednak, iż mechanizm działania filtrów mechanicznych tylko w niewielkim stopniu polega na fizycznym odbijaniu promieniowania (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/phpp.12214).

Filtry chemiczne, z drugiej strony, działają jako absorbenty promieniowania UV, wchłaniając energię promieniowania i przetwarzając ją na ciepło. Mogą powodować reakcje alergiczne i podrażnienia skóry u niektórych osób, ale ich zaletą jest to, że są zazwyczaj lżejsze i łatwiej się aplikują na skórę, a także oferują szerszy zakres ochrony przed promieniowaniem UV.

W każdym przypadku, ważne jest, aby stosować kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym zgodnie z instrukcjami producenta i unikać nadmiernego narażania skóry na słońce. Stosowanie produktów z filtrem przeciwsłonecznym jest ważnym sposobem ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV i zmniejszenia ryzyka chorób skóry, takich jak trądzik różowaty, rumień lub nowotwory skóry.

Co dokładnie oznaczają cyfry przy oznaczeniu SPF w kosmetykach, np. SPF 30 czy SPF 50?

Cyfry przy oznaczeniu SPF w kosmetykach oznaczają „Sun Protection Factor” czyli stopień ochrony przeciwsłonecznej. SPF określa, jak długo skóra chroniona kosmetykiem z SPF będzie chroniona przed promieniowaniem UVB, które jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne.

SPF jest wyrażony w skali numerycznej i oznacza, ile razy dłużej można przebywać na słońcu bez oparzeń słonecznych, stosując dany kosmetyk z SPF, w porównaniu do czasu, jaki jest potrzebny do spalenia się skóry bez zastosowania ochrony.

Na przykład, oznaczenie SPF 30 oznacza, że skóra chroniona kosmetykiem z tym SPF będzie chroniona 30 razy dłużej niż bez ochrony. Oznaczenie SPF 50 oznacza, że skóra będzie chroniona 50 razy dłużej niż bez ochrony.

Warto jednak pamiętać, że wysokie SPF nie oznacza, że kosmetyk jest w stanie zabezpieczyć skórę w 100% przed promieniowaniem UVB. Dlatego tak ważne jest stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym w połączeniu z innymi metodami ochrony przeciwsłonecznej, takimi jak unikanie ekspozycji na słońce w godzinach największego nasilenia promieniowania, noszenie odzieży ochronnej i nakryć głowy, oraz regularne nawadnianie skóry.

Co jaki czas należy reaplikować kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym?

Aby uzyskać odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV, należy regularnie aplikować kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym. Zalecane jest stosowanie preparatów z filtrem przeciwsłonecznym o wartości SPF co najmniej 30, a w przypadku skóry wrażliwej, jasnej lub skłonnej do oparzeń słonecznych, wartość ta powinna wynosić co najmniej 50.

Zwykle zaleca się ponowną aplikację kosmetyku z filtrem przeciwsłonecznym co 2 godziny lub natychmiast po spożyciu posiłku lub kąpieli, a także po nadmiernym poceniu się lub w przypadku silnego pocenia się.

Jednakże, czas pomiędzy kolejnymi aplikacjami może się różnić w zależności od konkretnych warunków atmosferycznych i aktywności, jaką wykonujemy. Jeśli spędzamy dużo czasu na zewnątrz, w szczególności w godzinach południowych, kiedy promieniowanie UV jest największe, lub uczestniczymy w aktywnościach wodnych lub sportowych, należy ponownie aplikować kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym co godzinę lub częściej.

Ważne jest, aby stosować filtry przeciwsłoneczne przez cały rok, ponieważ promieniowanie UV jest obecne nawet w pochmurne dni i może powodować szkody dla skóry. W ten sposób można zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób skóry, takich jak trądzik różowaty, rumień lub nowotwory skóry.

Jakie szkodliwe działanie na organizm człowieka ma promieniowanie UVA a jakie UVB i UVC?

Promieniowanie UV jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez słońce. Promieniowanie UV dzieli się na trzy główne kategorie: UVA, UVB i UVC.

UVA przenika najgłębiej w skórę i stanowi około 95% promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi. UVA powoduje szkody na poziomie komórkowym, uszkadzając struktury w skórze i powodując procesy starzenia się skóry, takie jak zmarszczki, utrata elastyczności i pigmentacja. UVA także wpływa na DNA komórek skóry, co może prowadzić do mutacji genetycznych i zwiększonego ryzyka wystąpienia raka skóry.

UVB jest główną przyczyną oparzeń słonecznych, powodując uszkodzenia skóry na powierzchni, takie jak zaczerwienienia i pieczenie. UVB także wpływa na DNA komórek skóry, co zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry. UVB stanowi około 5% promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi.

UVC jest najbardziej szkodliwą formą promieniowania UV, ale jest ono praktycznie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery, zanim dociera do powierzchni Ziemi.

Inne formy szkodliwych działań promieniowania UV to między innymi fotodermatozy, reakcje alergiczne skóry, podrażnienia oczu, katarakta oraz osłabienie układu odpornościowego.

Aby zminimalizować ryzyko szkodliwych działań promieniowania UV, zaleca się stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym, noszenie ochronnych ubrań i nakryć głowy, unikanie słońca w godzinach największego nasilenia promieniowania UV oraz regularne badania skóry w celu wykrycia potencjalnych zmian skórnych.

Co odróżnia IOC od innych producentów kontraktowych kosmetyków?

Specjalizujemy się w produkcji kontraktowej marek premium (pielęgnacji luksusowej, kosmetykach selektywnych)
Nasze kosmetyki maja faktycznie (a nie jedynie pozornie) każdorazowo inny skład. Pod każdy kosmetyk zakupujemy inne, nowe surowce, często sprowadzamy je z daleka jako pierwsi na rynek polski czy europejski. Współpracując z nami możesz mieć pewność, że Twój kosmetyk będzie JEDYNYM takim na rynku- możliwość budowania marki na lata i swoboda kreowania ceny.
Dbamy o konkurencyjność każdego z naszych Klientów. Nigdy nie powielamy receptur oraz właśnie z tego powodu nie posiadamy żadnej swojej marki. Jesteśmy w stanie zrealizować KAŻDY pomysł (współpracujemy z wieloma jednostkami naukowymi) o ile zezwala na to prawo.
Przykład relacji ze współpracy: https://www.youtube.com/watch?v=HWGI60LmNiU

Jaki jest całkowity koszt inwestycji w produkcję kontraktową kosmetyków?

Odpowiedź zależy od tego, co rozumiemy pod pojęciem całkowitego kosztu inwestycji. Jeśli za koszt całkowity rozumiemy należność, którą będzie trzeba uiścić do IOC, koszt przedstawia się następująco:

Koszt produkcji kosmetyku – wycena zależy od składu kosmetyku, ilości zamawianego produktu, jego opakowania. Teoretycznie IOC może wyprodukować nawet jeden kosmetyk, jednak jego koszt jednostkowy będzie bardzo wysoki. W koszt produkcji kosmetyku wliczony jest bowiem koszt zakupu surowców i opakowań. Koszt „uruchomienia” pierwszej produkcji, IOC ponosi inwestując w ten sposób w Twój projekt. Te są tym tańsze jednostkowo, im większą partię w celu realizacji zlecenia jednorazowo zamawiamy. Poniżej pewnej ilości sztuk produkowanego kosmetyku, koszt produkcji jest po prostu nieopłacalny, gdyż nie daje możliwości osiągnięcia satysfakcjonującej marży Zamawiającemu. Z naszego doświadczenia wynika, iż kosmetyki opłaca się zamawiać od ilości odpowiadającej inwestycji mniej więcej 50-60 tysiącom złotych netto (około 12 tysięcy Euro) na jeden typ kosmetyku (SKU). Dokładna wycena produkcji jest przygotowywana bezpłatnie i przedstawiana przed podpisaniem umowy o współpracy. Cenę przedstawiamy dla zamawianej ilości oraz dla podwojonej i większej ilości zamówienia tak, by można było rozsądnie zbudować swój biznesplan i oszacować zyski wraz z rozwojem sprzedaży kosmetyków.

Koszt pracy działu R&D nad recepturą i przygotowania próbek laboratoryjnych kosmetyku i  – koszt ten jest bezpłatny, jednak pobieramy zaliczkę na poczet realizacji późniejszego zlecenia produkcji w wysokości 1000 PLN netto za jeden typ kosmetyku (SKU). Koszt ten jest zwracany- odliczany od wartości pierwszego zamówienia. Jeśli nie dojdzie do zamówienia, pobieramy tę kwotę jako cenę za dotychczasową pracę badawczą naszego działu R&D nad Twoim kosmetykiem. W cenę przygotowania wliczone są dwie zbiorcze poprawki według wytycznych Zamawiającego, np. – zamiana składników, zapachu, konsystencji wg. Wytycznych itp. Pracujemy tak długo, aż kosmetyk spełni Twoje oczekiwania. Przed wysyłką próbek, badamy kosmetyk w naszym laboratorium by mieć pewność, że w recepturze nie popełniono błędu technologicznego, że kosmetyk jest stabilny i poprawnie zaprojektowany.

Badania, rejestracja, Raport Bezpieczeństwa, czyli pełne dossier kosmetyku wraz z jego rejestracją – koszt jest jednorazowy i wynosi on 6000 PLN netto.
Projekt opakowania i etykietki – 1000 PLN netto. W cenie są trzy propozycje i trzy zmiany zbiorcze jednej, wybranej wersji. Możesz też zlecić stworzenie grafiki dowolnej firmie. Przekażemy wskazanemu grafikowi wszystkie niezbędne informacje (np. dotyczące wymiarów).

Reasumując – całe przedsięwzięcie to inwestycja na poziomie ok. 60 000 PLN netto.
W koszt inwestycji, w zależności od pomysłu na dystrybucję i kształt przyszłej firmy, należy doliczyć fundusze np. na: rejestrację firmy, reklamę, ubezpieczenie, sklep internetowy i inne, według uznania Przedsiębiorcy.

Może Cię zainteresować: 

JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES?
1.  STWÓRZ W 100% SWÓJ KOSMETYK I ZRÓB TO DOBRZE, CZYLI JAK NAJSKUTECZNIEJ I NA LATA ZBUDOWAĆ WŁASNĄ MARKĘ KOSMETYCZNĄ. KOSMETYKI PRIVATE LABEL – JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES NA LATA.
2.  10 NAJLEPSZYCH PORAD – PRODUKCJA KONTRAKTOWA KOSMETYKÓW POD MARKĄ WŁASNĄ (PRIVATE LABEL), NA ZLECENIE. TWORZENIE MARKI KOSMETYKÓW. JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES?
3.  JAK ZACZĄĆ. JAK ZAŁOŻYĆ WŁASNĄ LINIĘ KOSMETYKÓW W ROKU 2023. PORADY W 5 KROKACH.
4.  WŁASNA MARKA KOSMETYKÓW LUKSUSOWYCH W ROKU 2023. JAK ZACHOWUJE SIĘ RYNEK KOSMETYKÓW SELEKTYWNYCH W DOBIE KRYZYSU I RECESJI?
5.  JAK ZDOBYĆ RYNEK WPROWADZAJĄC NOWĄ MARKĘ KOSMETYKÓW?
6.  TWORZĄC WŁASNĄ MARKĘ KOSMETYKÓW PIELĘGNACYJNYCH, ILE PRODUKTÓW NALEŻY WPROWADZIĆ NA RYNEK W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI?
7.  MOJA MARKA. JAK STWORZYĆ PRAWDZIWĄ MARKĘ KOSMETYCZNĄ I DLACZEGO MUSI BYĆ ORYGINALNA?
 
JAK ZACZĄĆ?
1.  JAK ZACZĄĆ. JAK ZAŁOŻYĆ WŁASNĄ LINIĘ KOSMETYKÓW W ROKU 2023. PORADY W 5 KROKACH.
2.  JAK ZACZĄĆ WSPÓŁPRACĘ Z PRODUCENTEM KONTRAKTOWYM KOSMETYKÓW?
3.   PRODUKCJA: „PRIVATE LABEL”, „OEM” A „PRODUKCJA KONTRAKTOWA”. JAKIE SĄ RÓŻNICE W PRZYPADKU ZLECENIA PRODUKCJI KOSMETYKÓW, CZYLI „DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH”.
4.  WŁASNA MARKA KOSMETYKÓW – DROGA Z DOMOWEGO LABORATORIUM NA RYNEK. JAK TO ZROBIĆ?
5.  JAK STWORZYĆ WŁASNĄ MARKĘ KOSMETYKÓW? CO NALEŻY ZROBIĆ ZANIM ZAINWESTUJESZ W SWÓJ POMYSŁ?

Jakie są koszty dodatkowe?

Poza kosztami wymienionymi w odpowiedzi na pierwsze pytanie, nie ma dodatkowych kosztów.

Jakie jest minimum produkcyjne?

Zazwyczaj minimum produkcyjne to 2000 sztuk produktu. Wyjątek od tej reguły stanowią kosmetyki bardzo drogie jednostkowo. Tych możemy wyprodukować mniej, jednak nie mniej niż 800 sztuk jednorazowo (40 kg). Zapytaj nas o minimum produkcyjne w odniesieniu do Twojego kosmetyku.
Nasze możliwości produkcyjne, czyli maksimum produkcyjne – produkujemy na tę chwilę maksymalnie 1200 sztuk kosmetyków na godzinę, co daje nam moc produkcyjną ponad 0,5 mln sztuk w skali miesiąca.

Czy jest możliwy podział płatności?

Zlecenia produkcji kontraktowej realizujemy na zasadzie 100% przedpłaty.

Czy możemy zaprojektować i wytworzyć krem w 100% naturalny?

Tak, jednak będzie to miało wpływ na termin przydatności kosmetyku. Taki krem będzie miał znacznie krótszy okres przydatności do użycia niż kosmetyki standardowe. Przydatne w dużo dłuższym okresie czasu kosmetyki ze 100% składem pochodzenia naturalnego to nie kremy, a sera, masła, balsamy i inne produkty kosmetyczne na bazie wyłącznie olejów i maseł („bez wody w składzie”).
Powyższe nie dotyczy kosmetyków o składach naturalnych w zakresie powyżej 90%, jednak nie 100%
Może Cię zainteresować: „Produkcja kosmetyków naturalnych”

Ile trwa proces produkcji kosmetyków pod marką Klienta?

To zależy głownie od Ciebie. My potrzebujemy dwa miesiące na sprowadzenie opakowań i surowców i parę dni na produkcję. Najdłuższy jest jednak etap projektowania, ponieważ nikt nie jest w stanie określić, ile on zajmie, aż to Ty poinformujesz nas, że produkt spełnia Twoje oczekiwania. Możemy oprzeć się na własnych doświadczeniach – zazwyczaj całość, od pierwszej rozmowy do dostarczenia przebadanego, zarejestrowanego, gotowego do sprzedaży produktu to okres około 4-6 miesięcy. 
Kolejne, wznawiane produkcje odbywają się już znacznie szybciej. Powyższe dotyczy tylko pierwszej produkcji kosmetyku.
TUTAJ znajdziesz szczegółowy harmonogram realizacji produkcji kontraktowej Twojego kosmetyku.

Jaki zakres odpowiedzialności i obowiązków jest po mojej stronie, a co jest po stronie IOC?

Zlecający musi być przedsiębiorcą, więc, jeśli nie posiadasz działalności gospodarczej powinieneś ją założyć, najpóźniej do czasu rozpoczęcia badań nad Twoimi kosmetykami. Rozmowy możemy jednak rozpocząć dużo wcześniej. Powinieneś zadbać o przestrzeń dla swojej działalności. Dobrze, byś wiedział, jaki model dystrybucji wybierzesz. Pomyśl o reklamie. Być może będziesz potrzebował kodów kreskowych dla swoich produktów? (Ja uzyskać kod EAN? – https://tech.wp.pl/co-to-jest-kod-ean-wyjasniamy-jak-uzyskac-kod-ean-6440399798425729a) Bezpłatnie dostarczymy Ci podstawowe opisy Twoich produktów. Pomyśl o marketingu. Jeśli będziesz chciał, byśmy pomogli Ci stworzyć więcej tekstów, jest to możliwe, ale za dodatkową opłatą. Przeważnie jednak na podstawie otrzymanych od nas dokumentów, broszur i podstawowych opisów, nasi Klienci tworzą treści marketingowe we własnym zakresie. Dobrze, byś wykupił domenę internetową dla swoich produktów i firmy oraz stworzył sklep, jeśli chcesz je sprzedawać online. To koszt mniej więcej 5 tys. PLN. IOC nie tworzy sklepów internetowych, ale możemy podpowiedzieć pewne rozwiązania.
Podsumowując – po Twojej stronie jest sprzedaż i prowadzenie własnej firmy, po naszej – dostarczenie idealnego, gotowego, zarejestrowanego i skrojonego na miarę potrzeb Twoich i Twoich klientów, kosmetyku do tej sprzedaży.
Może Cię zainteresować: „10 najlepszych porad – Produkcja kontraktowa kosmetyków pod marką własną (private label), na zlecenie. Tworzenie marki kosmetyków. Jak osiągnąć sukces?”

Czy współpracujemy z drogeriami?

I tak i nie.

IOC będąc producentem kontraktowym nie posiada żadnej własnej marki kosmetycznej, wobec czego nasza sprzedaż polega jedynie na sprzedaży bezpośrednio całej wyprodukowanej transzy do Zlecającego nam produkcję. To On jest właścicielem marki, produktów i zajmuje się ich dystrybucją. Czasami to drogerie i perfumerie zlecają nam produkcję, jednak nie my jesteśmy właścicielem wyprodukowanych na takie zlecenie marek.

Może Cię zainteresować: „KOSMETYKI SELEKTYWNE I PÓŁSELEKTYWNE w IOC”

Jaki jest czas oczekiwania na odpowiedz mailową?

Pierwszy kontakt z naszej strony odbywa się zazwyczaj w ciągu maksimum 48 godzin (dni pracujące).

Uwaga! 

Będziemy wdzięczni za dołączanie do zapytań mailowych kontaktu telefonicznego do Państwa. Żadnych z zapytań nie pozostawiamy bez odpowiedzi, jednak zdarza się, że trafiają one u Państwa do folderu „spam”. W przypadku braku telefonu do Państwa, nie jesteśmy w stanie zweryfikować, czy otrzymali Państwo naszą odpowiedź. Jeśli nie otrzymali Państwo odpowiedzi w ciągu paru dni, będziemy wdzięczni za kontakt telefoniczny z nami! 
Porozmawiajmy telefonicznie! (Zadzwoń +48 58 710 24 64, +48 797 461 608, +48 506 045 822 w godzinach 8-15)

Czy muszę mieć specjalne magazyn do przechowywania kosmetyków?

Kosmetyki opakowane nie tylko w opakowanie bezpośrednie (np. słoiczek), ale i kartonik jednostkowy oraz karton zbiorczy są relatywnie mało wymagając względem wymogów przechowywania. Zazwyczaj wymaga się przechowywania w temperaturze pokojowej (15-25 st. C), z dala od bezpośrednich promieni słonecznych, wilgoci i dzieci. Wymagania odnośnie przechowywania kosmetyku gotowego do sprzedaży, a taki od nas otrzymasz, znajdują się na kartoniku jednostkowym oraz opakowaniu bezpośrednim. Możesz także przed zleceniem produkcji zapytać nas, czy Twój kosmetyk będzie wymagał specjalnego przechowywania. Potrafimy odpowiedzieć na to pytanie już na etapie projektowania kosmetyku.
Sytuacja przedstawia się inaczej, jeśli wyprodukujemy dla Ciebie kosmetyk w opakowaniu zbiorczym „in bulk”, przeznaczony do dalszej konfekcji w opakowania bezpośrednie w Twojej lub innej firmie produkującej kosmetyki. W takim wypadku obowiązują wszelkie przepisy prawa dotyczące producentów kosmetyków. Te wymogi są oczywiście dużo bardziej rygorystyczne.

Czy IOC ma możliwość magazynowania gotowego kosmetyku?

IOC posiada własną fabrykę kosmetyków wraz z magazynami, jednak nie przechowuje kosmetyków po ukończonej produkcji, a dostarcza je w całości wyprodukowanej partii bezpośrednio na adres wskazany przez Kontrahenta. Odpowiednio wcześniej Zlecający jest poinformowany o zbliżającym się końcu produkcji Jego zlecenia tak, by być przygotowanym na odbiór swoich kosmetyków w określonym terminie. 

Czy pomagamy w marketingu i promocji?


Tak. W podstawowym zakresie, dzieląc się wskazówkami i wiedzą – bezpłatnie. Inne formy pomocy mogą być płatne. Powiedz nam jakiej pomocy będziesz potrzebował a poinformujemy Cię o ewentualnych kosztach i zakresie, w jakim możemy Ci pomóc. Oferujemy też szkolenia sprzedażowe dla sprzedaży B2C – kontakt bezpośredni w tej sprawie d.rutkowska-matuszak@ioc.com.pl

Czy odtworzymy każdy skład z etykiety?

Jeśli pytanie dotyczy umiejętności naszych Technologów, to tak, są Oni w stanie odtworzyć każdy skład….

Czy pomagamy w projektowaniu opakowania?

Tak. Koszt stworzenia przez nas projektu opakowania i etykietki to 1000 PLN. Możesz zlecić projekt opakowania dowolnej firmie zewnętrznej. Przekażemy, oczywiście bezpłatnie, wszystkie niezbędne dla grafika informacje.

Czy pomagamy w opracowaniu strony internetowej?


Możemy dostarczyć teksty dotyczące produktów na Twoją stronę. Bezpłatnie dostarczamy podstawowe opisy produktów. Wytworzenie dodatkowych treści jest usługa płatną, ale IOC na Twoją prośbę może takie przygotować. 

Czy przeprowadzamy badania, jeśli tak to jakie?

Wszystkie wymagane prawem UE dla produktów kosmetycznych. Więcej na temat badań:
1) https://producentkosmetykow.pl/kontraktowa-produkcja-kosmetykow-private-label-na-zlecenie/badania-kosmetykow/
2) https://producentkosmetykow.pl/kontraktowa-produkcja-kosmetykow-private-label-na-zlecenie/badania-wdrozeniowe-kosmetykow-czym-sa-i-czy-sa-konieczne-do-wprowadzenia-kosmetyku-na-rynek/ 
i wiele innych tekstów na naszej stronie. Porada – wpisz w pole wyszukiwania na naszej stronie (górna belka) wyrażenie „badania”i wyszukaj tekstów na ten temat.

Czy mamy status jednostki naukowej (potrzebne do dotacji)?

Nie posiadamy takiego statusu.
IOC, zgodnie z posiadaną certyfikacją, to: 
„PRODUCENT KOSMETYKÓW, SUPLEMENTÓW DIETY, ŚRODKÓW SPOŻYWCZYCH SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA ŻYWIENIOWEGO I MEDYCZNEGO ORAZ SUROWCÓW. WYŁĄCZNY DYSTRYBUTOR KOLAGENU NATICOL® W POLSCE”

Jaką certyfikację posiadacie (ISO itp.)?

Dysponujemy fachową wiedzą nie tylko w zakresie wytwórstwa, ale także aktualną i pełną wiedzą branżową i prawną. 
Pracujemy z zachowaniem standardów CSR, ISO 22716, ISO 9001, GMP, HACCP, GHP. 

Posiadamy własne laboratoria oraz własne zakłady produkcyjne, zgłoszone do odpowiednich urzędów i spełniające wymagane prawem normy.

Jesteśmy przygotowani prawnie do współpracy na rynku amerykańskim (FDA).

Czy mogą odwiedzić Waszą produkcję?

Do wejścia na teren naszego zakładu produkcyjnego, poza pracownikami IOC, uprawnione są jedynie certyfikowane jednostki zarządzania jakością oraz odpowiednie urzędy. 

Status rejestracji naszego zakładu można sprawdzić bezpośrednio w odpowiednim urzędzie sanitarnym (Gdynia).

Czy rejestrujemy kosmetyki w bazie Europejskiej (CPNP Europa)?

Tak. Kosmetyki wyprodukowane u nas rejestrujemy bezpłatnie. Opłatę pobieramy jedynie za badania.

Czy mogą zlecić samą konfekcję?

Tak, jednak tego typu zlecenia realizujemy w wolnym czasie, jeśli pozwala na to aktualne obłożenie linii produkcyjnej IOC. Prosimy o kontakt a przedstawimy aktualną sytuację.

W jakich krajach mogę dystrybuować swoje kosmetyki?

We wszystkich, jednak, jeśli masz taki zamiar, musisz nam o tym powiedzieć już na etapie tworzenia receptury (wymienić konkretne kraje) z uwagi na różnorodne przepisy prawa wskazujące na skład kosmetyku w różnych częściach świata. 

Standardowo skład kosmetyku projektujemy względem wymogów Unii Europejskiej. Przygotowywana dokumentacja spełnia więc wymogi UE. 

Dokumentacja, którą od nas otrzymasz uprawnia Cię do sprzedaży kosmetyków na terenie Unii Europejskiej. 

Dokumentację wydajemy w języku polskim. Jeśli chciałbyś otrzymać od nas dokumentację w języku angielskim, prosimy poinformuj nas o tym na etapie jej tworzenia.

Co jest potrzebne do wyceny produkcji mojego kosmetyku?

Do wstępnej, szacunkowej wyceny wystarczy jeden kontakt, np. telefoniczny.

Na to pytanie jest jednak wiele odpowiedzi. Możesz na przykład oszacować swój budżet i to od nas żądać przedstawienia najlepszej oferty, np.: 

– „Dysponuję budżetem 50 tys. PLN. Chcę sprzedawać swoje kosmetyki w moim sklepie internetowym. Zaproponujcie mi najkorzystniejsze rozwiązanie, zarówno jeśli chodzi o ilość asortymentu, jak i rodzaj.”

Możesz również zapytać o wycenę kosmetyku podobnego do innego, będącego na rynku. W takim wypadku musimy znać ilość zamawianych sztuk w jednym zamówieniu.

Wycena jest całkowicie bezpłatna i nie zobowiązuje Cię do dalszej współpracy.

Kto jest „Osobą Odpowiedzialną” w rozumieniu europejskiego prawa w przypadku zlecenia produkcji kosmetyku, czy może to być IOC?

Cytując zapisy prawne:  „Dystrybutor jest osobą odpowiedzialną, jeżeli wprowadza produkt kosmetyczny do obrotu pod własną nazwą lub znakiem towarowym lub zmienia produkt już wprowadzony na rynek w sposób mogący mieć wpływ na zgodność z obowiązującymi wymogami.

O tym, czy rolę osoby odpowiedzialnej pełni producent, importer, czy też dystrybutor, decyduje to, kto wprowadza dany kosmetyk do obrotu na terytorium Unii Europejskiej.

Z powyższego wynika, iż IOC nie może pełnić takiej funkcji dla Twojego kosmetyku, gdyż nie wprowadza go na rynek detaliczny, nie jest właścicielem marki ani znaków towarowych.

IOC odpowiada zaś w pełni za to, czy zaprojektowało i wytworzyło Twój kosmetyk zgodnie z obowiązującymi standardami i przepisami prawa.

Jakie kosmetyki produkujemy i dla kogo?


Zlecający nam produkcję nie chcą byśmy informowali kogokolwiek, iż to my jesteśmy faktycznym wytwórcą ich produktów. Na rynku istnieje wiele marek kosmetycznych, które stworzyliśmy, jednak dochowując umów poufności zawartych z naszymi Kontrahentami, nie możemy o tym informować.

Od tej reguły są tylko dwa wyjątki:

1. Produkty firmy COLWAY: https://colway.pl/produkty/
2. Azjatycki Bazar: https://azjatyckibazar.com https://www.youtube.com/watch?v=HWGI60LmNiU

Z chęcią umieścimy informację o Twoim produkcie wytworzonym przez nas na naszej stronie www, zapewniając Ci dodatkową, bezpłatną promocję!

Czy posiadamy katalog opakowań kosmetyków?

W IOC nie ograniczamy się do konkretnych producentów opakowań.

Wyślij nam zdjęcie kosmetyku, który Ci się podoba, a my przedstawimy Ci wszystkie opakowania, które są podobne do wskazanego przez Ciebie, które możemy zaproponować.

Czy mogą dostarczyć swoje surowce/opakowania kosmetyczne?

Tak, o ile te spełniają wymagane prawem normy.

Czy posiadamy w ofercie gotowe produkty – kosmetyki pod moją marką dostępne natychmiast, „od ręki”?


Nie. Jesteśmy bowiem producentem kontraktowym.
Nie powielamy własnych receptur i wcześniej stosowanych rozwiązań.

Każdy zaprojektowany przez nas i wprowadzony na rynek kosmetyk jest inny i nie ma odpowiedników, zarówno pod względem składników bazowych, jak i kombinacji składników aktywnych. Stosowanie indywidualnych, niepowtarzalnych rozwiązań dla każdego z realizowanych projektów, gwarantuje ich wyjątkowość, niepowtarzalność oraz nieograniczone możliwości budowania własnej marki i biznesu (swoboda budowania marży).
Taki styl pracy definiuje także nas jako pierwszego w Polsce producenta kontraktowego, nieposiadającego własnych marek kosmetycznych, skupiającego się wyłącznie na produkcji kontraktowej. Mnogość oferowanych przez nas surowców, opakowań, technologii, ciągłe śledzenie światowego rynku kosmetycznego, szeroka wiedza prawna, bogate doświadczenie w zakresie produkcji kontraktowej (ale i marketingowe oraz sprzedażowe) i stosowanie innowacyjnych, niepowtarzalnych rozwiązań daje nam możliwość projektowania marek selektywnych (premium).

Kto jest właścicielem receptury?


W komplecie dokumentacji, bezpłatnie, otrzymasz od nas dokładny skład produktu wraz z zawartością procentową poszczególnych składników oraz skład INCI.

Jeśli chciałbyś dodatkowo otrzymać od nas szczegółową recepturę wraz z dokładną technologią wytwarzania kosmetyku wraz z przekazaniem praw własności – jest taka możliwość. Zapytaj o wycenę, gdyż taki dokument wyceniany jest indywidualnie dla każdego kosmetyku w zależności od stopnia skomplikowania technologii.

Może Cię zainteresować: 
1. Receptura i technologia wytwarzania kosmetyku, skład ilościowy, skład jakościowy (INCI) – różnice pomiędzy pojęciami.
2. „Produkcja: “Private label”, “OEM” a “produkcja kontraktowa”. Jakie są różnice w przypadku zlecenia produkcji kosmetyków, czyli “diabeł tkwi w szczegółach”.” i inne artykuły: Czytelnia IOC

Czy produkujemy kosmetyki na podstawie receptur dostarczonych przez Klienta?

Tak. Musimy jednak – przed właściwą produkcją – wykonać próbę technologiczną produkcji według podanej receptury.

Czy produkujecie również kosmetyki weterynaryjne (produkty dla zwierząt domowych i hodowlanych)?

Tak. Serdecznie zapraszamy do współpracy!