Produkcja Kosmetyków Naturalnych, Produkcja kosmetyków naturalnych, KONTRAKTOWY PRODUCENT KOSMETYKÓW, PRIVATE LABEL, SELEKTYWNE KOSMETYKI NA ZLECENIE

Co, jeśli nie chcemy inwestować w drogie certyfikacje kosmetyków?

Świetną alternatywę dało stworzenie przez Międzynarodową Organizację Standaryzacyjną ISO Normy ISO 16128. Co prawda w normie nie jest określone w jakich przypadkach można nazwać kosmetyk „naturalnym”. Jest to jednak dobre narzędzie pozwalające na wyznaczenie procentowej zawartości składników naturalnych, pochodzenia naturalnego, organicznych i pochodzenia organicznego.

Na opakowaniach najczęściej spotyka się procent składników pochodzenia naturalnego. Do obliczenia potrzebne są deklaracje do każdego z surowców zawierające indeks pochodzenia naturalnego. Coraz więcej dostawców udostępnia takie certyfikaty.  Drugim potrzebnym aspektem jest posiadanie normy, ponieważ nie jest ona ogólnodostępna.

Norma ISO 16128 składa się z dwóch części. ISO 16128-1 zawiera wytyczne dotyczące definicji składników naturalnych i organicznych. ISO16128-2 zawiera metodologię obliczania indeksów naturalności, pochodzenia naturalnego oraz organiczności i pochodzenia organicznego. Norma nie zawiera wytycznych dotyczących opakowań oraz nie zawiera listy składników niedozwolonych jak niektóre jednostki certyfikujące.

Czy kosmetykom naturalnym można nadać zapach?

Jeśli nie chcemy używać syntetycznych kompozycji zapachowym możemy nadać produktom zapach dodając:

  • olejki eteryczne, niestety wybór jest niewielki i musimy liczyć się z obecnością alergenów
  • aromatyczne ekstrakty roślinne, zwykle zawierają mniejszą ilość alergenów niż olejki eteryczne, wybór również jest ograniczony
  • hydrolaty, nadają się do produktów wodnych takich jak toniki czy mgiełki

Na co zwrócić uwagę wybierając producenta kontaktowego kosmetyków naturalnych?

Wybierając kontraktowego producenta kosmetyków warto upewnić się, czy posiada doświadczenie w produkcji kosmetyków naturalnych oraz posiada odpowiednie, wyżej opisane normy ISO.

Czy da się stworzyć kosmetyk w 100% ze składników naturalnych?

Tak, jest to możliwe, jeśli mówimy o olejkach czy masłach. Natomiast w przypadku kosmetyków zawierających wodę o standardowym terminie ważności 24 miesiące- takich jak kremy czy toniki jest to niemożliwe. W tych produktach należy użyć konserwantu. Bez niego produkt zepsułby się w bardzo krótkim czasie. Konserwantami polecanymi do kosmetyków z wysokim poziomem substancji naturalnych są benzoesan sodu, sorbinian potasu, alkohol benzylowy i kwas dehydrooctowy.

Niektórzy decydują się na niższą zawartość składników pochodzenia naturalnego, ponieważ ważne są dla nich właściwości sensoryczne kosmetyku, np. dodają syntetyczne kompozycje zapachowe lub polimerowe zagęstniki dające ciekawą reologię.  Innym powodem może być konieczność dodania nienaturalnych składników aktywnych, np.  witamin (niacynamid, witamina C) czy peptydów.

Czy kosmetyki naturalne są skuteczne?

Tak, kosmetyki naturalne mogą działać tak samo efektywnie jak te konwencjonalne. Należy wybierać składniki aktywne o przebadanym działaniu takie jak:

  • Ekstrakty roślinne np. ekstrakt ze śliwki Kakadu o potwierdzonym efekcie wygładzającym zmarszczki i dodającym skórze blasku,
  • Surowce pochodzenia morskiego, np. egzopolisacharyd morski (Alteromonas ferment extract), który według badań producenta daje efekt liftingu już po 15 minutach od momentu aplikacji,

Roślinne komórki macierzyste np. z jabłek, pomarańczy, goji. W kosmetykach nie znajdziemy żywych roślinnych komórek macierzystych tylko ekstrakty zawierające produkty metabolizmu białek, lipidów, węglowodanów, polifenoli i hormonów roślinnych. Te substancje stymulują ludzkie komórki naskórka i skóry właściwej do podziałów, co wpływa na ich witalność, kondycję i zwiększoną produkcję kolagenu.