Borykasz się z problemami skórnymi, a żadne działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Czy zastanawiałeś się kiedyś, że przyczyną mogą być nieprawidłowo przeprowadzone zabiegi oczyszczania twarzy, które niszczą Twoją barierę hydrolipidową? Jeśli zauważyłeś suchość, ściągnięcie skóry, podrażnienia czy zaczerwienienia, to możliwe, że Twoja bariera hydrolipidowa jest w niebezpieczeństwie. Sprawdź nasz kompletny poradnik o prawidłowym oczyszczaniu twarzy,…
W dobie nieustannego rozwoju technologii i nieskończonego dostępu do informacji, coraz więcej osób boryka się z problemami skórnymi. Przypisywane są one zazwyczaj różnym przyczynom – stresowi, złej diecie, alergii, czy zanieczyszczeniom powietrza. Często jednak zapominamy o jednym z najważniejszych elementów, od którego zależy zdrowie naszej skóry – o barierze hydrolipidowej.
Bariera hydrolipidowa to naturalna ochrona naszej skóry. Jej niszczenie, spowodowane nieprawidłową pielęgnacją, może prowadzić do szeregu problemów skórnych. Objawy uszkodzonej bariery hydrolipidowej mogą przyjmować różne formy. Niektóre z nich to suchość i ściągnięcie skóry, uczucie pieczenia, zaczerwienienie, podrażnienie czy nawet wzmożone reakcje alergiczne. Może również dojść do nasilenia trądziku, pojawienia się drobnych zmarszczek lub nadmiernej produkcji sebum.
Pomimo że symptomy te mogą wystąpić z różnych przyczyn, często są one efektem zniszczenia bariery hydrolipidowej. Aby skutecznie zapobiegać tym problemom, musimy nauczyć się prawidłowo oczyszczać naszą skórę. W dalszej części artykułu przedstawiamy szereg porad i wskazówek, jak to robić, by nie narażać bariery hydrolipidowej na uszkodzenia.

Najważniejszy i jednocześnie najtańszy kosmetyk w Twojej pielęgnacji!
Czy wiesz, że nieodpowiednie oczyszczanie twarzy może negatywnie wpłynąć na skuteczność całej Twojej pielęgnacji? Czy zdajesz sobie sprawę, że zbyt częste korzystanie z żeli do mycia twarzy (nawet tych najbardziej delikatnych!), pianek czy płynów micelarnych, może ograniczyć potencjał najdroższych kosmetyków pielęgnacyjnych, które stosujesz w swojej rutynie?
Podstawowy warunek skutecznej pielęgnacji
Aby skorzystać z pełni działania drogich kremów, serum czy maseczek, musimy najpierw zadbać o podstawowy warunek – równowagę Twojej bariery hydrolipidowej. Gdy ten warunek jest spełniony, możemy myśleć o dodatkowym działaniu, np. anti-age.
Zrozumieć barierę hydrolipidową
Naszą skórę pokrywa tzw. płaszcz hydrolipidowy, który zapewnia równowagę w naskórku. Działa on jako utrzymujący nawilżenie, odpowiednia „tarcza” zabezpieczająca przed penetracją substancji czy mikroorganizmów, które nie powinny przenikać głębiej, równowaga mikrobiologiczna (obrona przed niechcianymi bakteriami), wstępna ochrona przed alergiami, zaczerwienieniem, nadwrażliwością i wiele, wiele innych. Płaszcz ten zbudowany jest głównie z ceramidów, cholesterolu oraz kwasów tłuszczowych.
Jak oczyszczać twarz by nie niszczyć bariery hydrolipidowej?
- Rano – użyj TYLKO łagodnej, kremowej emulsji do mycia twarzy i/lub wody
- Wieczorem – po żele, pianki, płyny micelarne sięgaj tylko wtedy, gdy jest do absolutnie konieczne (na twarzy znajdują się filtry SPF, nierozpuszczalne w wodzie silikony, makijaż wodoodporny itp.). W każdym innym wypadku użyj TYLKO łagodnej, kremowej emulsji do mycia twarzy i/lub wody
- „Silniejszych” produktów do zmywania, np. płynu micelarnego, najlepiej używaj punktowo (np. usta – by pozbyć się szminki, oczy – by pozbyć się tuszu.) Przyłóż np. płatek z produktem i chwilę poczekaj, aż zacznie działać. Dopiero wtedy zacznij bardzo delikatnie pocierać, nie szybciej! Pocieraj najmniej, jak to jest możliwe.
- Po użyciu łagodnej emulsji do zmywania twarzy nie ma konieczności wyrównania pH (np. przy pomocy toniku). Jeśli użyłaś/użyłeś samej wody – koniecznie wyrównaj pH poprzez użycie produktu przywracającego odpowiednie pH.
- Płatki kosmetyczne często są zbyt „ostre” dla skóry, choć nie musimy tego tak odczuwać. Na rynku dostępne są inne rozwiązania, np. łagodne ręczniczki bawełniane jednorazowego lub wielokrotnego użytku. Te jednorazowe (wiem, niezbyt ekologiczne!) są bardzo przydatne dla skóry trądzikowej (np. ROSSMANN – „TAMI My Baby”). Cerę osuszamy poprzez łagodne przykładanie ręczniczka („stemplowanie”), nie tarcie czy przesuwanie. Do osuszania skóry używajmy naturalnych materiałów (np. bawełna) dbając szczególnie o ich higienę. Dobrze by każdy użytkownik w domu miał swój, choćby malutki, ręczniczek do osuszania twarzy (każdy na skórze ma swój własny, prywatny zestaw tych dobrych i złych bakterii).
- Popularny trend pozbywania się owłosienia twarzy przy użyciu nożyka (trymera, brzytwy) do regulacji brwi może niszczyć barierę skóry, szczególnie, gdy zabieg ten wykonywany jest regularnie
- Peelingi: najkorzystniejszym z punktu widzenia bariery hydrolipidowej jest łagodny peeling enzymatyczny. Zauważam, że peelingujemy się za często, co bardziej szkodzi niż pomaga
- Zbyt częste lub intensywne masowanie cery produktami na bazie olejków (np. OCM) może zaburzyć funkcjonowanie bariery.
- Funkcjonowanie bariery może być również zaburzone poprzez zbyt częste używanie urządzeń typu „FOREO” czy szczoteczek mechanicznych. Moim zdaniem – to w ogóle nie jest dobre rozwiązanie, nigdy.
- Często pojawiający się błąd – absolutnie niedopuszczalnym jest niezmycie płynu micelarnego z twarzy lub niedokładne zmycie z powierzchni skóry detergentu!
Technologia oczyszczania skóry ewoluowała, przekształcając się z prostych rozwiązań do zaawansowanych formuł, które nie tylko oczyszczają, ale także nawilżają, wspierają barierę hydrolipidową i więcej. Znane jest to, że agresywne środki powierzchniowo czynne w produktach do oczyszczania skóry mogą uszkadzać białka i lipidy skóry, prowadząc do suchości, podrażnień, a nawet świądu po użyciu.
Aby produkty do oczyszczania twarzy przynosiły korzyści pielęgnacyjne, muszą one zminimalizować szkody dla białek i lipidów skóry. W dodatku powinny dostarczać korzystne składniki, takie jak składniki okluzyjne, lipidy i humektanty.
Badania naukowe potwierdziły, że środki powierzchniowo czynne, które powodują podrażnienia skóry, silnie oddziałują z białkami skóry. Inny czynnik, który może pogorszyć stan skóry to pH kosmetyku.
Idealnym rozwiązaniem jest kosmetyk, który pomaga w odbudowie bariery hydrolipidowej skóry podczas oczyszczania, tak jak emulsje do oczyszczania twarzy. Emulsja powinna spełniać kilka kryteriów: powinna być połączeniem fazy wodnej i olejowej, mieć pH łagodne dla skóry, nie zawierać olejów zatykających pory, a także zawierać składniki okluzyjne, nawilżające i wspierające odbudowę warstwy hydrolipidowej.
Autor: Olimpia Baranowska